Garaż blaszany jest popularnym rozwiązaniem dla wielu właścicieli nieruchomości, oferując praktyczne i stosunkowo niedrogie miejsce na samochody, rowery, motocykle, meble ogrodowe oraz narzędzia. Jeśli rozważacie instalację obiektu na posesji, powinniście poznać przepisy dotyczące minimalnej odległości od granicy nieruchomości, aby uniknąć ewentualnych problemów prawnych. Jeśli zatem zastanawialiście się, ile metrów od granicy można postawić garaż blaszany, to ten artykuł jest dla właśnie Was.
Czy warto postawić garaż blaszany?
Zanim dowiesz się, ile metrów od granicy można postawić garaż blaszany, zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto zdecydować się na blaszak. Przede wszystkim obiekt wykonany z blachy ma szereg zalet. Są to przede wszystkim:
- niska cena;
- szybki montaż;
- łatwość konserwacji;
- mobilność;
- trwałość i odporność na warunki atmosferyczne;
- personalizacja, czyli mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Ile wynosi minimalna odległość od granicy dla garażu blaszanego?
Blaszak nie może być postawiony w dowolnym miejscu działki. Minimalne odległości od granicy dla garażu blaszanego są ściśle regulowane przez prawo budowlane. Dzięki temu możliwe jest zachowanie odpowiedniego standardu bezpieczeństwa oraz zapewnienie estetyki przestrzeni, w której ma być usytuowany obiekt. Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalna odległość garażu blaszanego od granicy działki budowlanej wynosi 3 metry. Oznacza to, że garaż nie może być postawiony bliżej niż 3 metry od niej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ściana garażu, na której znajdują się okna lub drzwi, jest zwrócona w stronę granicy. W takim przypadku minimalna odległość od granicy działki budowlanej wzrasta do 4 metrów.
Jak się okazuje, w niektórych przypadkach możliwe jest wybudowanie garażu w mniejszej odległości - 1,5 metrów od granicy działki. Mowa o sytuacji, w której zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
- pozwala na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego;
- wniesiono odpowiednie pismo do Ministra Infrastruktury i uzyskano zgodę na odstąpienie od warunków technicznych oraz budowlanych;
- działka nie przekracza 16 metrów szerokości;
- długość garażu nie będzie większa niż 6,5 metra, wysokość garażu - 3 metry, a ze strony ściany nie ma okien ani drzwi.
Decydując się na blaszak, należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych budynków. Garaż wolnostojący blaszany powinien być oddalony o co najmniej 8 metrów od ściany innego budynku położonego na sąsiedniej działce.
Warto jednak zaznaczyć, że wyżej wymienione minimalne odległości mogą ulec zmianie w zależności od zapisów, które zawiera Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to dokument przyjęty w formie uchwały rady gminy, w którym ustalono warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na postawienie garażu blaszanego musisz sprawdzić aktualne ustalenia MPZP dla danej działki w wydziale architektury urzędu miasta lub gminy.
Ile od granicy drogi może stać garaż blaszany?
Wiesz już, w jakiej odległości od granicy działki może stać blaszak. To jednak nie wszystko! Decydując się na postawienie garażu blaszanego na działce, ważne jest, aby znać również przepisy związane z minimalną odległością od granicy drogi publicznej. W przypadku dróg gminnych blaszak musi być położony co najmniej 6 metrów od granicy. Dla dróg wojewódzkich i powiatowych odległość ta zwiększa się do 8 metrów. Jeszcze większe odstępy są wymagane przy drogach krajowych, ekspresowych i autostradach.
Budowa garażu blaszanego a pozwolenie
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, postawienie blaszaka nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę garażu, ale jedynie zgłoszenia. Warunkiem jest, aby garaż nie przekraczał 35 m2, przy czym łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Termin zgłoszenia budowy to 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych, a dokumentacja powinna zawierać rodzaj prac, numer działki i termin rozpoczęcia budowy. Musisz jednak pamiętać, że jeśli powierzchnia blaszaka ma być większa, konieczne będzie załatwienie pozwolenia na budowę.
Garaż blaszany niezgodny z przepisami - co robić?
>Zdarza się, że po postawieniu obiektu okazuje się, że lokalizacja garażu blaszanego jest niezgodna z prawem. W przypadku naruszenia przepisów właściciel zobowiązany jest niezwłocznie podjąć działania naprawcze. W przeciwnym razie mogą grozić mu sankcje, w tym nakaz rozbiórki budynku. Istotne może okazać się w takiej sytuacji skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie budowlanym. W zależności od rodzaju naruszenia konieczna może być zmiana lokalizacji garażu, jego rozmiarów lub innych parametrów.
W tym miejscu warto podkreślić, że potencjalną konsekwencją umiejscowienia garażu blaszanego w sposób niezgodny z prawem może być utrata zaufania sąsiadów. Taki budynek może być bowiem traktowany przez nich jako naruszenie prywatności i prowadzić do sporów sądowych, które mogą trwać przez wiele lat.
Jaki garaż blaszany warto wybrać?
Wybór odpowiedniego garażu blaszanego to decyzja, która powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Należy dopasować jego wielkość do liczby pojazdów lub przedmiotów, które będą w nim przechowywane. Jeśli chcesz zakupić solidny blaszak, postaw na garaż blaszany Prodark, który wyróżnia się wysoką jakością wykonania i trwałością. Oferujemy szeroki wybór modeli o różnych wymiarach, co pozwala na idealne dopasowanie produktów do potrzeb użytkownika. W ofercie mamy między innymi:
- garaże blaszane jednospadowe;
- garaże blaszane dwuspadowe;
- garaże blaszane z wiatą;
- nowoczesne garaże blaszane drewnopodobne;
- garaże blaszane z pomieszczeniem gospodarczym.
Podsumowanie
Budowa garażu blaszanego na działce wymaga uwzględnienia przepisów dotyczących minimalnych odległości od granicy nieruchomości i drogi publicznej, jakim powinny odpowiadać budynki. Ważne jest również zrozumienie procedur formalnych związanych z postawieniem garażu, w tym obowiązku zgłoszenia budowy oraz konieczność przestrzegania przepisów dotyczących wielkości i liczby obiektów na działce.