Garaż blaszany - Problach

Garaż blaszany to popularna alternatywa dla tradycyjnego garażu murowanego, w którym można przechowywać samochód. Świetnie sprawdza się również jako schowek na kosiarki, meble ogrodowe i inne narzędzia. Jest tańszy, szybszy w montażu i łatwiej go dostosować do indywidualnych potrzeb. Jednym z ważniejszych aspektów związanych z blaszakiem jest wybór odpowiedniego podłoża. Od niego zależy stabilność konstrukcji, komfort użytkowania i trwałość inwestycji. Zastanawiasz się, jaka opcja jest najtańsza? Czytaj dalej i sprawdź!

Czym kierować się, wybierając podłoże pod garaż blaszany?

Wybór odpowiedniego podłoża zależy od kilku czynników. Są to przede wszystkim:

  • budżet - określ, ile jesteś w stanie przeznaczyć środków, by przygotować powierzchnię pod konstrukcję blaszaka;
  • rodzaj gruntu - na terenach wilgotnych lub podtopionych lepiej sprawdzą się przepuszczalne podłoża, takie jak żwir lub tłuczeń. Wylewka betonowa jest dobrym wyborem na każdy rodzaj powierzchni.
  • użytkowanie blaszaka - jeśli garaż będzie służył do przechowywania ciężkich pojazdów lub maszyn, konieczne jest mocne i stabilne podłoże, takie jak wylewka betonowa.

Co pod blaszaka? Przegląd najtańszych rozwiązań pod garaż blaszany

Montaż garażu na stabilnym podłożu to klucz do sukcesu. Nie wiesz, co pod blaszaka wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po najtańszych rozwiązaniach pod garaż blaszany.

Płyty chodnikowe jako sprawdzone podłoże pod garaż blaszany

Płyty chodnikowe stanowią prosty i niedrogi sposób na stworzenie podłoża pod garaż blaszany. Wystarczy ułożyć je na utwardzonym gruncie. Płyty chodnikowe zapewniają stabilne podłoże, ale nie są tak trwałe jak inne rozwiązania. Mogą pękać pod wpływem ciężaru pojazdu i wymagać regularnej konserwacji. Takie podłoże pod garaże blaszane sprawdzi się, gdy nie masz pewności co do docelowej lokalizacji konstrukcji lub planujesz jej tymczasowy montaż.

Płytki chodnikowe muszą być dobrze wypoziomowane. Warto również zweryfikować przekątne od rogu do rogu. Jeśli podczas pomiaru uzyskasz dwukrotnie tę samą wartość, Twój garaż będzie ustawiony prosto.

Bloczki betonowe – tanie rozwiązanie pod garaż blaszany

Bloczki betonowe to kolejne tanie rozwiązanie, które jest nieco trwalsze niż płyty chodnikowe. Należy je wkopać w ziemię w równych odstępach i wypoziomować. Betonowe bloczki zapewniają stabilne podłoże i są odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych. Koszt zakupu bloczków betonowych wynosi jedynie kilkadziesiąt złotych w składzie budowlanym.

Fundament betonowy jako rodzaj podłoża pod garaż blaszany

Jak przygotować podłoże pod garaż z blachy? Fundament betonowy to kolejna rekomendowana metoda pod montaż blaszaka. Na początek należy standardowo wykonać obrys garażu na ziemi, a następnie wykopać rów. Dno wykopu musi mieć głębokość około 30 centymetrów i szerokość 20 centymetrów. Zaleca się, aby fundament wystawał po około 10 centymetrów z każdej ze stron wobec linii obrysu. W kolejnym etapie wykop należy wypełnić betonem.

Zamiast fundamentu obwodowego można skorzystać ze słupów fundamentowych, rozmieszczonych na rogach garażu oraz wzdłuż dłuższych ścian. Do ich wykonania wystarczy wykopać dołki ręcznym świdrem, a następnie wstawić szalunek, np. z rury PCV. W dołki wlewa się beton, tworząc stabilne podpory dla garażu.

Wylewka betonowa - droższe podłoża pod garaż blaszak

Wylewka betonowa pod garaż blaszany to droższe, ale najtrwalsze rozwiązanie. Zapewnia stabilne, równe i wodoodporne podłoże, idealne do przechowywania samochodu. Wykonanie wylewki betonowej wymaga więcej pracy i zaangażowania, ale jest inwestycją na lata. Taka posadzka jest łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Jest odporna na nacisk, ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne. Bez problemu zniesie ciężar dużych pojazdów i maszyn.

Jak zatem wykonać wylewkę betonową pod garaż blaszany? Optymalnym wyborem do takiego fundamentu betonowego będzie beton B25 lub B30. Tego typu materiały budowlane warto kupować bezpośrednio z lokalnej betoniarni, co zapewni najlepszą jakość i świeżość mieszanki. Następnie należy wytyczyć teren, wykopać dół o głębokości minimum 15 cm, szerokości większej o 10 cm od wymiarów garażu i wylać beton. Oczywiście wylewkę betonową powinno się dokładnie wypoziomować. Najlepszym rozwiązaniem do tego celu jest drewniany szalunek, do którego należy wsypać warstwę podsypki z gruboziarnistym kruszywem (kamienie, gruz lub żwir). Materiał ten zwiększy trwałość całej konstrukcji, ustabilizuje krawędzie wykopu, a fundament betonowy uzyska pożądany kształt. Nie poleca się ani zbrojenia betonu, ani doprowadzania do wystawania takich elementów jak śruby lub pręty zbrojeniowe z powierzchni. Wynika to z faktu, że konstrukcje stalowe nie posiadają otworów, które mogłyby przyjąć tego typu wypustki.

Podłoże pod garaż blaszany – żwir lub tłuczeń

Jak wykonać podłoże garażu blaszanego? Do tego celu można wykorzystać także żwir lub tłuczeń. Takie kruszywo należy układać warstwowo na utwardzonym gruncie. Głębokość powinna wynosić około 10-15 cm, co zapewni stabilne i przepuszczalne podłoże. Jest to dobry wybór w przypadku terenów wilgotnych lub podatnych na podtopienia.

Kostka brukowa jako podłoże pod blaszak – czy warto wybrać?

Jednym z rozwiązań, które może posłużyć do przygotowania podłoża, jest kostka brukowa. To wytrzymały materiał, odporny na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Jest również mrozoodporny i pozwala utrzymać w blaszaku wyższą temperaturę. Obszar przygotowanego podłoża, podobnie jak w przypadku wylewki betonowej, powinien być większy o 10 centymetrów z każdej strony konstrukcji po obrysie garażu. Zanim ułożysz kostkę, musisz wykonać warstwę poziomującą i wyrównującą. Należy pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie, dochodzi także spora trudność podczas równego układania elementów. Nawierzchnia z kostki brukowej powinna wystawać około kilka centymetrów ponad powierzchnię gruntu. Wokół krawędzi, które wystają, należy usypać gruby żwir lub drobnoziarnisty kamień.

Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany - dodatkowe wskazówki

Niezależnie od tego, na jakie podłoże ostatecznie się zdecydujesz, ważne jest, aby przed montażem garażu z blachy wyrównać powierzchnię ziemi i usunąć wszelkie nierówności. Jest to szczególnie ważne, gdy jako fundament planujesz słupy fundamentowe lub płyty betonowe. Należy również zadbać o odpowiedni drenaż, aby woda nie gromadziła się pod garażem. W przypadku montażu blaszaka na wylewce betonowej warto pamiętać o wykonaniu dylatacji, która zapobiegnie pękaniu betonu.

Gdzie kupić garaż blaszany?

Wiesz już, jak przygotować podłoże pod garaż blaszany. Jeśli rozważasz kupno blaszaka masz kilka opcji, gdzie możesz go nabyć. Najlepszym miejscem do zakupu garażu blaszanego jest producent taki jak Prodark. Specjalizujemy się w produkcji konstrukcji blaszanych w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Kontaktując się bezpośrednio z nami, możesz również liczyć na fachowe doradztwo i możliwość personalizacji zamówienia. Zamówiony garaż w naszej firmie dotrze do Ciebie szybko w ustalonym terminie. Pamiętaj, że wykonanie fundamentu betonowego lub innego podłoża, na którym stanie konstrukcja, będziesz musiał wykonać we własnym zakresie.

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych opcji podłoża pod garaż blaszany. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od budżetu, rodzaju gruntu, użytkowania blaszaka i indywidualnych preferencji. Te czynniki mają duże znaczenie i pozwolą na dobór najkorzystniejszego rozwiązania, które zapewni stabilność i komfort korzystania z konstrukcji stalowej. Dzięki temu będzie ona także trwała i wytrzymała.

Jeśli zależy Ci na garażu blaszanym, koniecznie skontaktuj się z nami. Jesteśmy producentem blaszaków, które cechuje wysoka jakość i dbałość o każdy detal.