Garaże blaszane cieszą się popularnością wśród osób poszukujących szybkiego i niedrogiego rozwiązania na przechowywanie samochodów osobowych lub narzędzi. Jednak zanim zdecydujesz się na tego rodzaju konstrukcję, istotne jest zrozumienie procesu zgłoszenia oraz ewentualnego uzyskania pozwolenia na budowę, aby uniknąć potencjalnych komplikacji związanych z przepisami budowlanymi. W niniejszym artykule wyjaśnimy, gdzie zgłosić garaż blaszany.
Dlaczego warto wybrać blaszak?
Konstrukcje blaszane mają wiele zalet. Przede wszystkim są odporne na korozję, działanie czynników atmosferycznych i uderzenia. Nie wymagają częstej konserwacji, co oszczędza czas i pieniądze. Blacha jest materiałem lekkim, co ułatwia transport i montaż konstrukcji. Ponadto jest surowcem, który można poddać recyclingowi. Montaż garażu blaszanego jest szybki i prosty, a w wielu przypadkach może być wykonany samodzielnie. W porównaniu do tradycyjnych budynków drewnianych czy murowanych blaszak jest znacznie tańszy. Dzięki szerokiej gamie dostępnych modeli, każdy znajdzie konstrukcję z blachy idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.
Czy blaszany garaż wymaga pozwolenia?
Chcesz zabezpieczyć swój pojazd, ale nie masz pewności, gdzie na działce postawić blaszak? Musisz wiedzieć, że możesz garaż blaszany umieścić na okres do 180 dni. Pozwolenie w takiej sytuacji nie jest wymagane. Wystarczy zgłoszenie, a budynek będzie traktowany jako obiekt budowlany. Pamiętaj jednak, że po upływie pół roku musisz podjąć decyzję, czy chcesz uzyskać pozwolenie na budowę stałego garażu, czy zdemontować konstrukcję.
Zgłoszenie garażu blaszanego na stałe – jak to zrobić?
Przed rozpoczęciem budowy garażu blaszanego należy dopełnić kilku formalności. Zgodnie z przepisami polskiego prawa budowlanego postawienie blaszaka o powierzchni do 35 m2 wymaga zgłoszenia w odpowiedniego organu dla miejsca zamieszkania. W większości przypadków zgłoszenia możesz dokonać w urzędzie miasta na prawach powiatu, urzędzie wojewódzkim lub starostwie powiatowym. Od 1 lipca 2021 roku można także złożyć wniosek w formie elektronicznej za pomocą portalu e-Budownictwo.
Zgłoszenie garażu blaszanego – przepisy prawne
Najważniejsze przepisy regulujące kwestię budowy garaży to przede wszystkim artykuł 29 ustawy Prawo budowlane, w którym można znaleźć zapisy dotyczące między innymi ochrony środowiska podczas działań budowlanych, miejsca realizacji inwestycji, metody starań o pozwolenie na budowę. Dla osób fizycznych niezwykle istotny jest punkt 2 mówiący o tym, że pozwolenia na budowę nie wymaga stawianie „wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki”. Jeśli nie spełniasz chociaż jednego z powyższych wymogów, potrzebne będzie pozwolenie na budowę garażu.
Jeśli jesteś rolnikiem istotnym dla Ciebie przepisem będzie punkt 1 wyżej wymienionego dokumentu, który mówi o obiektach gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej. W takim przypadku możesz postawić budynek parterowy o powierzchni zabudowy do 35 m2 i rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4.80 m. Co więcej, blaszak musi być usytuowany zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, czyli dokumentem określającym przeznaczenie terenu oraz zasady zabudowy. W przypadku, jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie został ustanowiony, należy wystąpić do odpowiedniego organu w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Należy pamiętać, że obok blaszanego garażu nie może być innej tego typu konstrukcji. Polskie prawo budowlane precyzuje także szerokość i wysokość garażu przeznaczonego na pojazdy. Minimalne rozmiary obiektu wynoszą 2,3 m x 5 m. Ponadto garaż blaszak musi znajdować się co najmniej 3 metry od granicy działki.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać pozwolenie na garaż blaszany?
Komplet dokumentów do zgłoszenia powinien zawierać:
- wniosek właściwy, w którym powinny znaleźć się takie informacje jak adres i numer działki, opis powstałego obiektu, przeznaczenie konstrukcji, termin rozpoczęcia budowy. Większość urzędów ma swoje własne druki.
- szkic blaszaka uwzględniający rzut, przekrój oraz rysunek elewacji obiektu, które wykonuje i podpisuje inwestor, osoby z odpowiednimi uprawnieniami lub biura projektowe;
- oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane.
Budowa garażu blaszanego o powierzchni większej niż 35 m2 – co warto wiedzieć?
Planujesz budowę garażu, ale jego powierzchnia przekracza 35 m2, lub na Twojej działce masz już więcej niż dwa tego typu obiekty na każde 500 m2? W takim przypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten sam obowiązek dotyczy sytuacji, gdy garaż ma stanowić rozbudowę domu lub innego istniejącego budynku.
Aby uzyskać pozwolenie na budowę garażu, należy skompletować następujące dokumenty:
- wniosek o pozwolenie na budowę - dostępny w urzędzie lub na stronie internetowej właściwego organu;
- 3 egzemplarze projektu budowlanego wraz ze wszystkimi wymaganymi pozwoleniami i opiniami;
- projekt zagospodarowania działki określający usytuowanie garażu i innych obiektów na działce;
- informacja o obszarze oddziaływania obiektu określająca wpływ budowy na otoczenie;
- oświadczenie potwierdzające prawo do korzystania z działki pod budowę.
Kiedy zgłosić budowę garażu blaszanego?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenia budowy garażu blaszanego należy dokonać nie później niż 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót budowlanych. Urząd miasta, starostwo powiatowe czy urząd wojewódzki mają bowiem 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu, jeśli stwierdzą, że zgłoszenie jest niezgodne z przepisami prawa budowlanego. W przypadku braku sprzeciwu, po upływie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, można przystąpić do budowy garażu. Na zakończenie prac przewiduje się dwa lata.
Pozwolenie na budowę garażu - konsekwencje nieprzestrzegania przepisów
Postawienie garażu blaszanego bez wymaganych pozwoleń może skończyć się dla Ciebie poważnymi konsekwencjami, takimi jak rozbiórka konstrukcji i wysokie kary finansowe. Pamiętaj zatem, że legalna budowa garażu to spokój ducha i uniknięcie problemów w przyszłości.
Garaż blaszany – gdzie warto kupić?
Jeśli chcesz postawić garaż blaszany, koniecznie zapoznaj się z ofertą Prodark. Znajdziesz u nas wysokiej jakości blaszaki w różnych wymiarach i konfiguracjach. Możemy także stworzyć garaże blaszane idealnie dopasowane do powierzchni działki i Twoich preferencji. Słyniemy z profesjonalnej obsługi klienta i fachowej porady przy wyborze najlepszego rozwiązania. Jako producent garaży blaszanych dbamy o każdy detal, aby obiekty sprostały oczekiwaniom naszych klientów.
Podsumowanie
Zgłoszenie garażu blaszanego do przechowywania samochodu jest niezbędne zgodnie z polskim prawem budowlanym, zwłaszcza jeśli chcesz uniknąć potencjalnych komplikacji i konsekwencji prawnych. W praktyce oznacza to przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i spełnienie określonych wymogów.
Pamiętaj!
Przed rozpoczęciem prac związanych z postawieniem garażu blaszanego na posesji warto skonsultować się z pracownikami urzędu miasta lub innego właściwego organu w celu upewnienia się, czy w danym przypadku wystarczy zgłoszenie, czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia, by postawić garaż blaszany.